עצים מומלצים לגינה הפרטית

העצים הם הבסיס וההתחלה של הקמת הגינה, כך אומרת אפרת אראל מ"גן דיזיין", מתכננת ומעצבת גינות. טרם הקמת הגן ושתילת הצמחיה יש למקם ראשית את העצים ומכאן יגזר המשך התכנון. אורך חייו של עץ יכול להגיע לשבעים שנה ויותר. עקירת עץ או הריגתו מלווה בתחושה לא נעימה, לכן יש לשקול היטב את הנושא בבואנו למקם את העצים בגן.

עלינו לבחון האם יש נוף שברצוננו להסתיר ולהשתמש בעצים מומלצים למיסוך. אם יש שמש קופחת בגינה ניתן לסננה ע"י עץ או להצל על מקומות שלמים ובכך ליצר מיקרו-אקלים בגינה. כדאי להתחשב גם בקהילה ולטעת עצים שיצלו על מדרכות.

"הצמח הנכון במקום הנכון" הנה סיסמא שצריכה להנחות אותנו גם בבחירת עצים. בבואנו לשתול עץ בגינה יש להתאים את גודלו הסופי לתנאי השטח, לבחון שאינו קרוב מידי למבנים או עצים אחרים ומומלץ לתנאי הקרקע והאקלים הקיימים.

להלן רשימה של 15 עצי נוי מומלצים לגינה הפרטית ותכונותיהם:


1. דק פרי זקוף

שיח רב גזעים המתפתח לעץ קומפקטי. פורח כל הקיץ אביב וסתיו, רגיש לקרה, מגיע לגובה 5 מ'. ישנם מינים שונים של דק פרי. 'אורנג' ג'ובלי': פורח בכתום כל השנה,מתאים למכלים ומושך צופיות. 'גאודי שאודי הגר' פורח בצהוב בחורף ללא פרי.

2. לגוסטרמיה הודית
עץ קטן נשיר נהדר למראה. פורח בקיץ בצבע לבן, ורוד סגול או אדום. קליפת הגזע מנומרת וחלקה. הצמח חובב השקיה מסודרת אך יעמוד ביובש. רגיש לקמחון, אך יש זנים עמידים.

3.לוגוסטרום
את הלוגסטרום אנו מכירים מגדר חי. את המין 'לוגוסטרום יפני' ניתן לגדל כעץ ירוק עד. מגיע לגובה 7-9 מ' בעל פריחה לבנה ריחנית. פרי כחלחל עלול ללכלך ולכן לא מומלץ לטעת אותו בקרבת ריצופים.

4. אלביציה ורודה
מוצא העץ מפרס וסין. עץ צל נשיר לגינה פרטית בעל עלווה (עלים) קלילה ומנוצה, מהיר צמיחה. העץ פורח בורוד ביוני.מגיע לשמונה מ' גובה.

5. שזיף פיסרדי
יופיו של העץ בעלוותו הסגולה ופריחה ורדרדה באביב. לעץ פרי אכיל בבגרותו. העץ קל לגידול מגיע לגובה חמישה מטרים. אורך חיו כשלושים שנה. (קצר יחסית לעץ) מתאים לכל אזורי הארץ.

6. פלפלון דמוי אלה
מקור העץ בברזיל מגיע ל6-8 מ' גובה. פרי אדמדם דקורטיבי בחורף המושך ציפורים. העץ מצוין להסתרה ירוק עד ואינו זקוק להשקיה מרובה. פלפלון ממין זכר אינו מזריע עצמו הגורם לספיח בגינה.

7. ברכיכטון הסלעים
עץ ירוק עד פיסולי בעל גזע אוגר מים ומראה ייחודי בצורת בקבוק.מתאים לכל אזורי הארץ פרט להר הגבוה. צמיחתו צרה ומגיע לגובה 8 מ'.

8. כרבל לביד
עץ ירוק עד, מקורו באוסטרליה והוא משתלב בטבעיות בצמחיית ארץ ישראל. לפרי כרבולת לבידה ומכאן שמו. מגיע לגובה 6-8 מ' צללית העץ מעוגלת. אינו מתאים להר הגבוה. נאה ביותר כעץ צל קטן בגינה.

9. פיקוס השדרות "הוואי"

עלווה מגוונת יפיפיה. צימוח איטי. מגיע לגובה 10-15 מ' צללית העץ אליפטית. העץ מתאים למיכל, גדר חיה, גינות גג וכעץ בודד.

10. ספיון השעווה

עץ נשיר מאופיין בצבעי שלכת מרהיבים. מומלץ לאדמה כבדה מגיע לגובה 8 מ'. ככל שהאקלים קר יותר והשמש חזקה יקבל צבעים יותר עזים.

11. כסית האבוב
העץ פורח ביולי באשכולות פריחה בגוון צהוב בהיר. הפרח גדול ומעתיק נשימה. רגיש לעודף השקיה, בעל מראה מפוזר, נשיר תקופה ארוכה .

12. זית
עץ מאריך חיים מתאים לתנאי קרקע מגוונים. הזית קל לעיצוב ובולט בעלוותו הכסופה. מתאים למיכל, למדשאה וגינות גג. הפרי מתאים לכבישה וייצור שמן זית.

13. כליל החורש
עץ נשיר הגדל בר בארץ ישראל, פורח באביב בורוד או לבן מגיע לגובה 5-9 מ'. בגיל בוגר מופיעים גם פרחים על הגזע. לא מתאים לקרקע חולית או מלוחה. צללית העץ מעוגלת

14. ברוש
מיני הברוש מתאימים הן למשוכות והן כבודדים. הברוש משתלב עם הצמחייה המקומית. מיני הברוש מגיעים עד 20 מ'. מומלץ לרכוש ברוש מיוחס מזן איכותי שנראה טוב גם בבגרות.

15. מיני ברכיכטון
קיימים שישה זנים מובילים של ברכיכטון. יתרונות העץ הבולטים הינם עלוותו המבריקה, עמידותו למחלות ומזיקים, התאמתו למגוון קרקעות,קצב גידול נמרץ ושורש שיפודי שאינו פוגע בסביבה. מומלצים: ברכיכטון אדרי בעל פריחה אדומה מרהיבה. ברכיכטון אוסטרלי, צפצפתי, דו גוני: בעלי עלווה צפופה

הכותבת: אפרת אראל מ"גן דיזיין"

15% הנחה לחילי מילואים ולאנשי צבא הקבע, ההנחה מותנת בהצגת תעודת משרת פעיל.
משתלה סיטונאית, קבלת לקוחות פרטיים בימי שישי ובערבי חג 09:00-14:00
  4307340 – 052
 מושב צפריה ,  ליד נתב"ג

עקוב אחרינו בפייסבוק
 
Powered by Artvision | Truppo Websites